archiwum » 2004 » Teraz MY! młoda grafika polska - Natalia Kulka / Aneta Kustal

Teraz MY! młoda grafika polska - Natalia Kulka / Aneta Kustal

NATALIA KULKA
ANETA KUSTAL

Teraz MY! młoda grafika polska
Natalia Kulka / Aneta Kustal

 

NATALIA KULKA

Urodzona w 1977 r. w Kłodzku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom nagrodzony medalem w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego otrzymała w roku 2003.

Wystawy: 2003 - Konkurs na okładkę czasopisma "2+3D" - wyróżnienie, Międzynarodowe Triennale Plakatu, Trnawa / Słowacja, indywidualna wystawa grafik i obrazów w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki - Kraków, VIII Ouadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Olsztyn - wyróżnienie, 2004 - indywidualna wystawa grafik i obrazów - BWA Łomża, VII Międzynarodowe Triennale Sztuki - Majdanek, Lublin.

 

bez tytułu linoryt 70x50 cm

 

Grafiki zbudowałam na opozycji między gładkim horyzontem, a tym, co pojawia się przed lub na jego granicy. Są to obiekty, których zwarta konstrukcja kontrastuje z otaczającą je rozciągłością. Zasklepienie, brak dostępu występuje obok bezmiaru - jest to cicha walka i sposób na wspólne, nierozłączne bycie razem. W pracach starałam się stworzyć atmosferę spokoju, a jednocześnie rozbiłam ją od środka, wprowadzając napięcia. Takie było założenie wstępne. Resztę pozostawiam odbiorcy.

...Na dyplom składał się cykl grafik pt. "Pejzaż". Prace te, mimo niewielkich rozmiarów zachowują monumentalny wyraz. Daleko posunięta synteza kształtów i kolorów ukazuje swoistą architekturę pejzażu. To artystka ciekawa, poszukująca, posiadająca wiele artystycznych osiągnięć.

 

prof. Zbigniew Lutomski

 

ANETA KUSTAL

Urodzona w 1976 r. w Częstochowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu Wydziału Edukacji Artystycznej (1996 - 2001) i Wydziału Grafiki (2000 - 2003). W latach 2001 - 2004 prowadziła w Poznaniu pracownię artystyczną dla osób chorujących na schizofrenię. Wystawy indywidualne: Częstochowa-1994,19| ASP Poznań-1998,2001,2003, Galeria Pod Lipami, Poznań - 2004. Wystawy zbiorowe: wystawa poplenerowa Skoki -1996, Grafika Roku Kraków - 2002, wystawa poplenerowa Kruszyna - 2004, wystawa poplenerowa Kłomnice - 2004. Nagrody i wyróżnienia: Stypendium Ministra Kultury i Sztuki -1997, Dyplom z wyróżnieniem - ASP Poznań 2001, Dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki warsztatowej w Pracowni prof. Zbigniewa Lutomskiego - ASP Poznań 2003.

 

grafika z cyklu: Nieodwracalne przeistoczone 200

 

Aneta Kustal (z tekstu: "O tym co najważniejsze dla oczu")

... Świat dyskretnie się zmienia, przelewając z pełnego w puste i na odwrót dostarcza nowych treści. Pociąga mnie rzeczywistość opuszczona, osamotniona. Inspiracji szukam zawsze tam, gdzie białe styka się z czarnym, czyste z brudnym, gdzie puste, skończone, doskonałe, dotyka nieładu... To co zdegradowane, zdolne jest dostarczać ciągle nowych doznań, przyjmując formę gęstej, przesyconej rzeczywistości.

...Inspiracji szukam tam, gdzie niebo miesza się z ziemią w sposób niebanalny, na śmietniku... Tworząc niekończące się żywe "martwe natury". Zawsze jest czerń i biel. Kolor przychodzi później. Nadaje sens. Spełnia potrzebę bycia dostrzeżonym... Czasem przenika na wskroś, prześwietla. By to co ważne stało się jeszcze ważniejsze... Grafika daje mi wielką szansę. Pozostaje lojalna wobec bieli, czerni i koloru...

...Prace graficzne o dużych formatach (mniejszych również). To rodzaj malarskich, szerokich pociągnięć pędzla, świadczących o wyjątkowej wrażliwości autorki. Prace tchnące dynamiką i blaskiem intensywnych barw, to artystka która osiągnęła pełnię artystycznej dojrzałości.

 

prof. Zbigniew Lutomski