archiwum » 2005 » Teraz MY! Młoda Grafika Polska - Iwona Cur

Teraz MY! Młoda Grafika Polska - Iwona Cur

Iwona Cur

Teraz MY ! Młoda Grafika Polska

 

Urodzona 16.02.1978 roku w Puławach. W 2003 roku ukończyła Europejską Akademię Sztuk w Warszawie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem z Grafiki Warsztatowej w pracowni prof. Waldemara Szysza oraz aneks z Malarstwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Sadowskiego.

Od 1998 roku brała udział w licznych wystawach oraz konkursach graficznych (Grafik Triennal, Frechen; Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań). Do ważniejszych zaliczyć należy wielokrotny udział w ekspozycjach Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie ( „Ars Longa”, Teatr Wielki w Warszawie; „Młodzi”, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej; „Mistrz i uczeń”, Galeria Ars Polona). Parokrotnie nagradzana w Konkursie na Najlepszą Grafikę Miesiąca w Warszawie. W 2003 roku została finalistką Konkursu Prezydenta RP na Najlepszy Dyplom Ukończenia Studiów w Zakresie Sztuk Pięknych i Projektowych.

W ramach rocznego stypendium Banku Millennium PRESTIGE w 2005 roku odbyła się indywidualna wystawa „Ryt” w warszawskiej Królikarni.

 

"Sine prole", 2005, linoryt, 120 x 120 cm

 

Grafiki wielkoformatowe utrzymane w podobnej konwencji stanowią cykl prac o tematyce zaczerpniętej z natury. Powstały na przestrzeni sześciu lat przy użyciu specjalnie zaprojektowanej na ten cel prasy graficznej. Wszystkie prace wykonane są w technice linorytu, wymagającej od twórcy precyzji i cierpliwości. Cały proces twórczy, od projektu po jego realizację, trwa niekiedy ponad miesiąc.

Pierwszym etapem powstawania grafiki jest przygotowanie dokładnego projektu, następnie żmudne przełożenie go na matrycę w skali 1:1. Później następuje długotrwały proces wycinania dłutami w linoleum fragmentów tak aby to co „wybrane” stanowiło na odbitce białe miejsca. Po ukończeniu rycia rozpoczynamy odbijanie- nanosząc na matrycę specjalnym wałkiem farbę drukarską , następnie nakładamy papier i całość odbijamy na prasie. Z danej matrycy można uzyskać określoną ilość odbitek tzw. nakład - u mnie stanowiący 50 sztuk.

 

Iwona Cur