archiwum » 2004 » ARTEFAKTY - 3 / Bez końca o człowieku » Stanisław Białogłowicz - uczestnik

Stanisław Białogłowicz - uczestnik

ARTEFAKTY - 3

Bez końca o człowieku

 

Stanisław Białogłowicz - uczestnik

 

Urodzony 5 października 1947 w Łękach Dukielskich. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studia na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1973 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Od tego roku samodzielna praca twórcza i pedagogiczna w szkolnictwie artystycznym. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Wojewody Opolskiego za całokształt twórczości i działalności artystycznej. Stypendium twórcze w Collegium Johanneum - Die Loburg w 1995 roku. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Udział w 150 wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

 

"Bez końca o człowieku"

Moje "zapisy ukryte" przybywają jak olśnienia w postaci obrazów i ciągle powtarzanych "myśl po myśli, obraz zamalowany".

"Zapis ukryty " małej ojczyzny i każdej mijającej chwili, czasem przyfrunie jak niezatarte wspomnienie minionego szczęścia, które wykracza poza granice jakiegokolwiek zapisu, poza granice czasu i śmierci, to myśl o człowieku, matka wspomnień i nieodłączna towarzyszka melancholii. A jeśli nawet w tym pięknym, czasem melancholijnym śnie będącym odbiciem szczęśliwego życia lub burzliwych przeżyć - są blizny, znaki czasu i groby, zadaję sobie pytanie: czy wkrótce już nikt nie będzie umiał rozszyfrować tych zapisów ?

Jestem i pozostaję zawsze z niedomówieniem a radość z darowanego mi czasu dni, które płyną raz wolniej, to znów szybciej w "myślach po myśli, obrazach zamalowanych", przykuwa moją uwagę, otwierając przestrzeń na obrazy, w których chciałbym połączyć dwa, tak odległe znaki czasu; obrazy byłego i obecnego wizerunku ludzkiej postaci "zapisu ukrytego bez końca o człowieku".

 

Rzeszów 1.11.2003

 

Stacja 1, 1996/2000, olej / płótno, 151 x 75 cm