archiwum » 2005 » 24. Międzynarodowe Konfrontacje Plastyczne SŁONNE 2004 » Grażyna Niezgoda / fotografia (finisaż) - Kresowy Dom Sztuki w Dubiecku

Grażyna Niezgoda / fotografia (finisaż) - Kresowy Dom Sztuki w Dubiecku

Grażyna Niezgoda

 

"Słonne Spotkanie Żywiołów"
25. Jubileuszowe Międzynarodowe Konfrontacje Plastyczne - Słonne 2005

Grażyna Niezgoda / fotografia (finisaż)
Kresowy Dom Sztuki w Dubiecku.

 

Urodzona w Jaworze na Dolnym Śląsku, żyje i pracuje w Przemyślu. Dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Antykwariusz, biegły rzeczoznawca sztuki dawnej i współczesnej. Prowadzi w Przemyślu salon z antykami. 14 wystaw indywidualnych. Udział w wystawach zbiorowych i plenerach, interdyscyplinarnych i fotograficznych w Polsce i za granicą. Od 1995 roku autorka dokumentacji fotograficznej Międzynarodowych Konfrontacji Plastycznych "Słonne". Od 1997 tworzy fotografie portretowe dokumentując przemyską "Wiosnę Poetycką". Opublikowany zestaw fotogramów w wydawnictwie "Mistrzowie polskiego pejzażu". Współpracuje z większością polskich periodyków poetyckich od Odry po Biuro Literackie, a także z wieloma magazynami m. in. Twój Styl, Zwierciadło. Publikacje na okładkach tomików poetyckich Jastruna, Górzańskiego, Zadury.

Tematy podejmowane przez autorkę układają się w cykle o otwartych formułach, pejzaż, martwa natura, struktury, portrety przyjaciół i te stanowiące zaczątek rozłożonego na lata projektu portretowania polskich artystów i naukowców.

 

"Słonne 7a"

 

To co dotychczas zajmowało mnie w pejzażu, to znajdowanie w nim prawidłowości: symetrii, asymetrii, kształtów geometrycznych, rytmów, układów linii czy zestawień barwnych. Pejzaż jest dla mnie tworzywem moich własnych poszukiwań plastycznych. Kiedy zaproszono mnie do Dubiecka, zapragnęłam pokazać fotografię dosłownie pejzażową i zobaczyć czy mi się to uda. Często w czasie pracy nad strukturami, jakby na marginesie, robię też zdjęcia "całości", "widoku". I to właśnie prezentuję na tej wystawie. Chcę pokazać miejsce które wybrałam, i w którym od lat pracuję, Miejsce, które jest mi emocjonalnie nieobojętne.